Azərbaycanlı tələbələr Turan Trade tərəfindən Startup Campus, InnoHub Europe və Azərbaycan İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə birgə təşkil edilən Discover Europe proqramının ikinci hissəsində iştirak edərək startap biznesinin inkişafını öyrənmək üçün əla fürsət əldə etdilər.
12 seminar vasitəsilə iştirakçılar öz biznes ideyalarını beynəlxalq uğur hekayəsinə çevrilmək potensialına malik startapa çevirməyi öyrəndilər. Proqramın yekunu olaraq təşkilatçılar 23-26 may 2022-ci il tarixlərində Macarıstanın Budapeşt şəhərinə Tədris Turu təşkil etdilər.
Budapeştə tur zamanı iştirakçı komandalar təşkilatçılar və partnyorlar qarşısında öz startaplarını təqdim etdilər, Tungsram sərgi salonuna baş çəkdilər və hətta Győr Universitetində öz həllərini təqdim edə biləcəkləri Győr şəhərinə səyahət etdilər.
“Azərbaycanda innovasiya ekosisteminin daha geniş inkişafına töhfə verən və öz ideyalarının Avropa bazarı ilə əlaqələndirilməsində fəal iştirak edən parlaq tələbələri görmək çox sevindiricidir. İnanırıq ki, bu hərtərəfli təhsil modulu vasitəsilə biz tərəfdaş institutlarımızın dəstəyi ilə ekosistemin inkişafına müraciət edə və ideyaları biznesə çevirə bilərik”. – “Turan Trade” MMC-nin təsisçisi İbrahim İsmayılov deyir.

У азербайджанских студентов была замечательная возможность научиться развивать стартап-бизнес, участвуя во второй части программы Discover Europe, организованной Turan Trade в сотрудничестве со Startup Campus, InnoHub Europe и Азербайджанским агентством инноваций и цифрового развития.
На 12 семинарах участники узнали, как превратить свою бизнес-идею в стартап, который может стать международной историей успеха. В завершение программы организаторы организовали ознакомительную поездку в Будапешт, Венгрия, которая проходила с 23 по 26 мая 2022 года.
В ходе тура в Будапешт команды-участницы провели питчи и представили свои стартапы перед организаторами и партнерами, посетили выставочный зал Tungsram и даже съездили в Дьер, где смогли представить свои решения в Университете Дьера.
«Приятно видеть, как способные студенты вносят свой вклад в более широкое развитие инновационной экосистемы в Азербайджане и принимают активное участие в выводе своих идей на европейский рынок. Мы считаем, что с помощью этого комплексного образовательного модуля мы сможем заняться развитием экосистемы и превратить идеи в бизнес при поддержке наших партнерских учреждений». – говорит Ибрагим Исмаилов, учредитель ООО «Туран Трейд».