Azərbaycanlı tələbələr Turan Trade tərəfindən Startup Campus, InnoHub Europe və Azərbaycan İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə birgə təşkil edilən Discover Europe proqramının ikinci hissəsində iştirak edərək startap biznesinin inkişafını öyrənmək üçün əla fürsət əldə etdilər.
12 seminar vasitəsilə iştirakçılar öz biznes ideyalarını beynəlxalq uğur hekayəsinə çevrilmək potensialına malik startapa çevirməyi öyrəndilər. Proqramın yekunu olaraq təşkilatçılar 23-26 may 2022-ci il tarixlərində Macarıstanın Budapeşt şəhərinə Tədris Turu təşkil etdilər.
Budapeştə tur zamanı iştirakçı komandalar təşkilatçılar və partnyorlar qarşısında öz startaplarını təqdim etdilər, Tungsram sərgi salonuna baş çəkdilər və hətta Győr Universitetində öz həllərini təqdim edə biləcəkləri Győr şəhərinə səyahət etdilər.
“Azərbaycanda innovasiya ekosisteminin daha geniş inkişafına töhfə verən və öz ideyalarının Avropa bazarı ilə əlaqələndirilməsində fəal iştirak edən parlaq tələbələri görmək çox sevindiricidir. İnanırıq ki, bu hərtərəfli təhsil modulu vasitəsilə biz tərəfdaş institutlarımızın dəstəyi ilə ekosistemin inkişafına müraciət edə və ideyaları biznesə çevirə bilərik”. – “Turan Trade” MMC-nin təsisçisi İbrahim İsmayılov deyir.

Azerbaijani students had the outstanding opportunity to learn how to develop a startup business by participating in the second part of the Discover Europe program organized by Turan Trade in collaboration with Startup Campus, InnoHub Europe and Azerbaijan Innovation and Digital Development Agency.
Through 12 workshops participants learned how to turn their business idea into a startup that has the potential to become an international success story. As a closure of the program, the organizers arranged a Study Tour to Budapest, Hungary which was held from 23 to 26 May 2022.
In the course of the tour to Budapest the participating teams held pitches and introduced their Startups in front of the organizers and partners, visited the Tungsram showroom, and even travelled to Győr where they could pitch their solutions at the University of Győr.
“It is rewarding to see bright students contributing to wider innovation ecosystem development in Azerbaijan and taking an active part in linking their ideas to European marketplace. We believe that through this comprehensive educational module we would be able to address ecosystem development and turn ideas into businesses with support of our partner institutions.” – says Ibrahim Ismayilov, founder of the Turan Trade LLC.