Turan Trade, İnnovasiya və Startup ekosistemində əməkdaşlığı gücləndirmək üçün beynəlxalq Memorandumun imzalanmasını asanlaşdırır
Dekabr 8, 2020
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında İnnovasiya Agentliyi, Turan Ticarət MMC, Startup Campus LTD və Macarıstan İxracın Təşviqi Agentliyi (HEPA) arasında sahibkarlığın təşviqi sahəsində dördtərəfli əməkdaşlıq memorandumu imzalanmışdır.
Memorandum tərəflərinin təcrübəsi və infrastrukturu sayəsində "Discover Europe" onlayn proqramının həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Proqram yeni xarici startapları və təcrübəni Avropa bazarına cəlb etməklə yanaşı, Avropa startaplarının digər bazarlara çıxışını təmin etmək üçün nəzərdə tutulub. Proqram çərçivəsində təşkilatlar yerli startaplarına ixtisaslaşmış sahədə Avropa bazarına çıxışı təmin edəcək və onlara öz təcrübələri, texniki və maddi resursları ilə bu sahədə dəstək verəcəklər. Proqramı uğurla başa vurduqdan sonra İnnovasiyalar Agentliyi bu təcrübəni digər təşkilatlarla bölüşmək niyyətindədir.
Yerli biznesin ehtiyaclarını qiymətləndirdikdən sonra, tərəfdaşlar enerji və ağıllı şəhərlərə əsaslanan innovasiyalara əsaslanan "Azərbaycanı kəşf et" və "Avropanı kəşf et" ikitərəfli sürətləndirmə proqramlarının həyata keçirilməsi üçün razılıq əldə etdilər.
İştirak edən startaplar və kiçik və orta sahibkarlar bölgənin innovasiya ekosistemi ilə tanış olacaq və hədəf bazarlar, potensial korporativ tərəfdaşlar və yerli investisiya imkanları haqqında faydalı məsləhətlər alacaqlar. Proqramın idarə edilməsi və uğurlu həyata keçirilməsi Startup Campus LTD tərəfindən təşkil olunacaq.

Turan Trade способствует подписанию международного меморандума для развития сотрудничества в экосистеме инноваций и стартапов
Turan Trade
8 декабря 2020 г.
Четырехсторонний меморандум о сотрудничестве в области развития предпринимательства подписан между Агентством инноваций при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий, ООО «Туран Трейд», Startup Campus LTD и Венгерским агентством по продвижению экспорта (HEPA).
Благодаря опыту и инфраструктуре сторон меморандума планируется реализовать онлайн-программу «Открой Европу».
Помимо привлечения новых иностранных стартапов и опыта на европейский рынок, программа призвана предоставить европейским стартапам доступ к другим рынкам. В рамках программы организации предоставят своим местным стартапам доступ к европейскому рынку в специализированной области и поддержат их в этой области своим опытом, техническими и материальными ресурсами. После успешного завершения программы Агентство инноваций намерено поделиться этим опытом с другими организациями.
После оценки потребностей местного бизнеса партнеры, подписавшие меморандум, достигли договоренности о реализации двусторонних акселерационных программ «Открой Азербайджан» и «Открой Европу» с упором на инновации, основанные на энергии и умных городах.
Участвующие стартапы и представители малого и среднего бизнеса познакомятся с инновационной экосистемой региона и получат полезные советы по целевым рынкам, потенциальным корпоративным партнерам и местным инвестиционным возможностям. Управление и успешное выполнение программы будет организовано Startup Campus LTD.